Odwiedzenie Katalonii planowaliśmy już od dłuższego czasu. Niezwykłe fotografie w przewodnikach, wirtualna przejażdżka na street view po okolicach tego pięknego rejonu w Hiszpanii tylko podsycały naszą ciekawość i niecierpliwość.

Świadomie ominęliśmy Barcelonę, ku dużemu zdziwieniu znajomych.
-„Jak to? Lądujecie w Barcelonie i ani jednego dnia nie przeznaczycie na zwiedzanie?”
Zupełnie nie kręci nas zwiedzanie „na siłę”. Barcelona jest tak różnorodna, że nawet tydzień nie wystarczyłby żeby poznać wszystkie jej smaczki. Odpuściliśmy ją totalnie na rzecz tego co najbardziej lubimy.
200 km wybrzeża pełnego plaż, zatoczek, magicznych miejsc i dzikich zakątków.

„Dzień dobry Costa Brava!”
Co prawda dzikie wybrzeże („brava”-dziki) nie do końca jest tak dzikie. Szczególnie w Lloret De Mar dało siĘ odczuć co to znaczy „turystyczne miasteczko”. Pomimo tego Costa Brava urzekło nas totalnie. Mamy swoje ukochane miejsca i mam nadzieje że niebawem jeszcze raz je odwiedzimy.

CADAQUES

Śmiało zaryzykuję stwierdzenie, że to jedno z najpiękniejszych miasteczek na świecie. Zakochałam się i totalnie przepadałam w plątaninie tych kamienistych uliczek, białych domków i kolorowych kwiatów. Cadaques jest nazywane miastem artystów co wcale mnie nie dziwi. Gościli tu najznamienitsi artyści świata: Picasso, Chagall czy Dali. Świadomość, że pijecie kawę w tym samym miejscu co niegdyś Picasso zdecydowanie podkręca wyobraźnię.
Ale wiecie co? Wcale nie trzeba mieć artystycznej duszy, żeby dostrzec magię tego miejsca.
Aha, trasa do Cadaques jest równie imponująca co samo miasteczko. Jedźcie ostrożnie i podziwiajcie widoki parku narodowego Cap De Creus.

JARDI BOTANIC MARIMURTRA

Blanes to turystyczne miasteczko nieco oddalone (ok 8km) od głośnego Lloret De Mar. Zrobiliśmy sobie tutaj jednodniowy przystanek, żeby zobaczyć m.in. słynny ogród botaniczny. Perła botanicznego świata położona jest na wysokiej nadmorskiej skale. Można dostać się tutaj autobusem lub samochodem. My zdecydowaliśmy się na spacer, czego w połowie drogi trochę żałowaliśmy 😛 …ale było warto.

Ogród ma powierzchnię ok 16ha i robi OGROMNE wrażenie. Podzielony jest na rożne strefy, w zależności od roślinności. Pełno tutaj roślin tropikalnych, bananowców, bambusów, palm czy kaktusów. Turyści zmęczeni spacerowaniem mogą usiąść w kawiarence. Przy takich okolicznościach przyrody i pysznej latte odpoczywa się zdecydowanie przyjemniej.

Ten punkt widokowy na klifowe wybrzeże to absolutna perełka całego ogrodu. Widok z niego – BEZCENNY!

Ogrody Klotyldy w Lloret De Mar

Zauroczeni przepięknymi widokami w BLANES postanowiliśmy odwiedzić leżące nieopodal ogrody św. Klotyldy w Lloret De Mar. Miejsce powstało w 1919 roku na polecenie właściciela wzgórza Marqiusa Roviralty, który chciał w ten sposób złożyć hołd swojej żonie Klotyldzie.

Miejsce jest bardzo urokliwe, romantyczne, idealne na spacer we dwójkę, czy romantyczna sesje zdjęciowa. Nie zapomnijcie zabrać ze sobą aparatów!

TOSSA DE MAR

Pomimo niewielkiej ilości kilometrów, które dzielą to miasteczko od imprezowej stolicy Costa Brava czyli Lloret De Mar, Tossa de Mar to urocze, ciche, i klimatyczne miejsce. Trudno tu o tłumy turystów czy huczne imprezy.  Tossa De Mar to świetne miejsce na odpoczynek, relaks czy spacery przy pięknej scenerii.  Zdecydowanie warto wspiąć się na szczyt XII wiecznej fortyfikacji, położonej u stóp lazurowego wybrzeża, rozpościera się stąd absolutnie przepiękny widok na całe miasteczko.

Zdecydowanie polecamy Wam najpyszniejszą knajpę w Tossa de Mar – La Roca de Tossa. Obłędne jedzenie, klimat i cudowna obsługa!

W Tossa De Mar jest coś klimatycznego, magicznego, coś co przyciąga i zostaje w pamięci.

FIGUERES

Nie jesteśmy jakimiś wybitnymi znawcami sztuki ale odwiedzenia Muzeum Salwadora Dali w Figueres nie mogliśmy sobie odmówić. Postać Dalego kojarzymy i mniej więcej spodziewaliśmy się, że muzeum będzie szalone ale nie wiedzieliśmy że aż do tego stopnia!
Nie sposób opisać tego miejsca, tam po prostu trzeba być!
Jedno jest pewne, jego świat zaczyna się tam gdzie kończy się nasza wyobraźnia.

Uwaga!
Radzimy radzimy zarezerwować bilety telefonicznie lub internetowo i nie spóźnić się na określoną godzinę.

GIRONA

Miasto nazywane kulturalną stolicą Katalonii. Nas urzekły mosty i kolorowe kamienice nad rzeką Onyar- to zdecydowanie wizytówka Girony. Polecamy zgubić się w krętych uliczkach  i poczuć klimat starego miasta.
Będąc w Gironie nie możecie ominąć spektakularnej Katedry. To chyba najsłynniejsza katedra w całej Hiszpanii. Już samo jej położenie jest imponujące.
Zapewniamy, że Katedra zrobi na Was niesamowite wrażenie bez względu na Wasz stosunek do wiary.

Kamil
Jeden z dwóch facetów w ekipie, ale póki co jedyny potrafiący pisać 😉 Mózg organizacyjny każdej wyprawy, szperacz najtańszych lotów, okazji i miejsc w których chwilę później się znajdujemy 🙂 Do niedawna wokalista w rockowym zespole. Obłędny fan muzyki i koncertów. Wierzy w ludzi i magię relacji między nimi. Ale jeszcze bardziej w szczęście i pasję w życiu. I że jeszcze dużo zostało do zobaczenia i zbadania przez naszą (póki co jeszcze) Trójkę 🙂