Czy lubisz wakacje zorganizowane przez biuro podróży, gdzie jedynym Twoim zmartwieniem organizacyjnym będzie pojawienie się na lotnisku czy może absolutnie każdy element podróży chcesz zaplanować sam?

W tym poście postaramy się pokazać plusy i minusy obydwu rozwiązań, a także porównać je cenowo.

Ten post jest oparty o nasze doświadczenia na kierunkach europejskich i nie do końca musi się sprawdzać wszystko na dalszych kierunkach. Wszystko zależy od stylu podróżowania i oczekiwań – każdy lubi co innego, a koszty i różnice warto porównać wcześniej w Excelu 😉 Podzielcie się w komentarzach swoimi doświadczeniami!

No to do dzieła!

„All inclusive” – kiedy?

…jedziemy i wypoczywamy. Biuro podróży załatwi za nas transfer z lotniska, ubezpieczenie (podstawowe w ramach wycieczki lub rozszerzone), może pomóc w wynajęciu auta, będziemy mieli także pod ręką rezydenta. Możemy też skorzystać z dodatkowych atrakcji na miejscu jak np. nurkowanie albo wyjazd ze zorganizowaną grupą, najczęściej utartymi szlakami turystycznymi. Nie musimy szukać – jedyne co musimy zrobić to zapłacić za „atrakcje” i pojawić się na miejscu zbiórki 😉 Wygodne!

I spokojnie, wbrew pozorom, nie zawsze oferty z biura podróży będą Cię kosztowały więcej niż samodzielnie zorganizowana wyprawa do tego samego hotelu. Dlaczego tak jest? Biura podróży dzięki temu, że są „złotym klientem” wykupującym często dużą część hotelu dla swoich klientów negocjują z obiektem specjalne ceny. Warto jednak zawsze otworzyć Excela i dokonać porównania dla naszego przypadku, bo wyniki mogą być różne.
Nie ukrywamy, że kuszącą opcją (również dla nas) są wakacje, podczas których jedynym naszym zmartwieniem jest pytanie który drink z karty wybrać 😉

Naprawdę kochamy Polaków… ale czy zawsze? 😉

Nawet wtedy kiedy szanowna uczestniczka wycieczki z biurem podróży na spotkaniu z rezydentką robi awanturę o 5 minutowe spóźnienie, bo przecież „ona jest na wakacjach” i „należy jej się szacunek”. Następnie kręci nosem na każde jej słowo głośno krytykując każdą z wycieczek a nasze twarze ukrywamy w dłoniach ze wstydu. Z całym szacunkiem w takich chwilach wolę organizację na własną rękę. Cudownie, że to tylko wyjątek, który bardziej śmieszy niż denerwuje.

…Bym zapomniał – ponadto All inclusive to ryzykowna opcja dla ludzi, którzy chcą wrócić z wakacji bez zbędnych kilogramów … 😉

Myślisz o biurze podróży? Badaj „kalendarze najniższych cen”!!!

Niektóre biura podróży oferują coś w stylu „Kalendarz najniższych cen” – może się okazać, że różnice na całym wyjeździe w różnych terminach, a z dokładnie tym samym zakresem (rodzaj pokoju, wyżywienie) będą baaaardzo się między sobą różniły. Będziesz zaskoczony jak bardzo 🙂 Oczywiście czym droższa wycieczka tym większa różnica. Jeśli jesteś w stanie zaplanować swój urlop rok wcześniej może się okazać, że za wakacje zapłacisz nawet do 40-50% mniej niż kupując kilka tygodni przez wylotem. TAK – sprawdzone i potwierdzone 🙂

…a może jednak przygoda własnymi drogami?

Jedną z totalnych zalet podróży na własną rękę jest opcja zmiany miejsca zamieszkania, chodzenia własnymi ścieżkami i poznawania świata z własnej perspektywy. Zamiast sztywnego (ale wygodnego) wyżywienia w hotelu lubimy jeść w lokalnych knajpkach i poznawać klimat miejsca w którym jesteśmy wśród mieszkańców. Obserwować jak żyją i uczyć się.

Hotel czy willa? A może mieszkanie ze współlokatorami?

Jeśli planujesz na własną rękę – to mamy dobrą wiadomość! Hotele często wyprzedają np. przez Booking ostatnie miejsca w naprawdę niskich cenach… Jeśli jesteś łowcą okazji (jak my) możesz upolować hotel średnio 30-40% taniej.

A może zamieszkasz w wynajmowanym mieszkaniu sam, albo ze współlokatorami i z dala od turystów? No właśnie – jeśli jesteś łowcą okazji możesz upolować wszystko począwszy od lotu, przez noclegi, po wynajęcie auta za ułamek ceny. Dzięki temu, zamiast tygodnia w **** hotelu z All Inclusive możesz spędzić aż 3 czy nawet 4 tygodnie na swoich wymarzonych wakacjach.

Czarter z biura podróży czy tanie linie?

Przykładowo średnia cena za czarter z biura podróży na np. Teneryfę to 500-700 zł/osobę w jedną stronę, a w zimie zdarzają się oferty za 100-200 zł/osobę (!). Z promocyjnymi cenami lotów nie zawsze jest tak różowo – sprawdź jaki bagaż możesz w ramach oferty zabrać ze sobą. U nas z „małym kompanem podróży” odpadają wyjazdy tylko z bagażem podręcznym. Sprawia to, że lecąc z tanim biurem podróży nasz lot kosztuje 2x więcej, ale wciąż taniej niż czarterem… Jednak często czarter z biura podróży na ostatnią chwilę przed odlotem będzie tańszy niż Ryanair czy Wizzair. Problem jest tylko jeden – musisz mieć spakowane walizki, bo najlepsze oferty trafiają się „chwilę” przed wylotem. Możesz też polować na loty z przesiadką… i oszczędzić jeszcze więcej!

Ahoj przygodo! Lecimy na własną rękę! Co ogarnąć?

… szybko nie wrócimy na cały urlop do jednego hotelu 🙂 Nawet pomimo wygodnego i zróżnicowanego All Inclusive.

Kamil
Jeden z dwóch facetów w ekipie, ale póki co jedyny potrafiący pisać 😉 Mózg organizacyjny każdej wyprawy, szperacz najtańszych lotów, okazji i miejsc w których chwilę później się znajdujemy 🙂 Do niedawna wokalista w rockowym zespole. Obłędny fan muzyki i koncertów. Wierzy w ludzi i magię relacji między nimi. Ale jeszcze bardziej w szczęście i pasję w życiu. I że jeszcze dużo zostało do zobaczenia i zbadania przez naszą (póki co jeszcze) Trójkę 🙂